☰ Menu

Pohádky (po kliknutí na titul se otevře celý scénář)

BABA JAGA aneb Petruška a Ivánek

Vlastimil Peška, Autor hudby: David Rotter
Žánr: pohádka
Obsazení: 6 mužů, 3 ženy nebo 5 mužů, 4 ženy

Pohádková komedie plná nevšední fantazie Baba Jaga aneb Petruška a Ivánek vznikla s volným použitím motivů ruských lidových pohádek.)
V pohádkové komedii Vlastimila Pešky najdete všechny klíčové postavy ruských lidových pohádek. Samozřejmě Babu Jagu i s její chaloupkou na kuřích nožkách, Mášenku – Ivánkovu nevěstu, Kostěje Nesmrtelného, krysu Vasilisu, loupežníky, ale hlavně chytrého a veselého Petrušku, hrdinu lidových pohádek i jarmarečních představení. (Tak trochu připomíná našeho Kašpárka.) Pohádka začíná na svatbě Ivánka s Mášenkou, kam přilétá baba Jaga, která Ivánka unese. Mášenka se vydá Ivánka zachránit a na cestě ji provází Petruška. Následuje spousta napínavých i veselých příhod – s loupežníky, Babou Jagou, u které Ivánek musí sloužit, s Kostějem Nesmrtelným, který začaruje Mášenku a odnese ji do svého zámku, protože si ji chce vzít za ženu. – A jak tahle pohádková komedie, plná fantazie dopadne? Samozřejmě, že dobře, jako v každé správné pohádce.

Stáhnout
BROUČCI aneb ZE ŽIVOTA SVATOJÁNKŮ

Obsazení: 9 mužů, 5 žen

Nová dramatizace knihy, která se dočkala víc než osmdesáti knižních vydání a mnoha adaptací pro divadlo, film i televizi. Příběhy ze života rodiny broučků jsou obrazem harmonie a láskyplných vzájemných vztahů uprostřed přírody. Vzrušení a napětí vyvolává Broučkovo setkání se Žlunou, o rozruch se postarají rozpustilí Verunkové. Ve střídání ročních dob sledujeme příhody Broučka a Berušky od jejich dětství až do dospělosti. Dramatizace je obohacená pěknými písňovými texty Jaroslav Wykrent.

Stáhnout
BUDULÍNEK Z HUDEBKY

Autor hudby: Vlastimil Peška
Žánr: hudební pohádková komedie
Obsazení: 3 muži, 4 ženy (variabilní, i více herců)

Pohádka o Budulínkovi patří neodmyslitelně do zlatého fondu literatury pro nejmenší a totéž platí i pro scénickou podobu. V historii dětských divadel najdeme mnoho nejrůznějších zpracování a variací známého příběhu.Vlastimil Peška rozehrává pohádku v prostředí lesní hudební školy, kde je ředitelem pan Dědeček a kam chodí zpívat a hrát i lesní zvířátka. Ve scénáři zůstávají všechny reálie známé pohádky – Budulínkova babička vaří výtečný hrášek, který má ráda liška. Budulínek je neposlucha, ale skvělý bubeník a lišce otevře i přes zákaz. Liška ho unese do doupěte ke svým liščatům, která si založila kapelu, ve které jim však chybí bubeník. Jak známo, babičce i dědečkovi nezbude nic jiného, než jít Budulínka hledat. Cestou potkají pana Lišku, co prodává mražený hrášek, také bankovní úřednici, která jim nabídne pojištění Liška, a do třetice se potkají s panem jezevcem, který rád pojídá houby lišky. Po strastiplné cestě konečně dorazí až k liščí noře. Jak pohádka dopadne je celkem známá věc - samozřejmě dobře. A už z názvu je patrné, že v téhle pohádkové komedii pro nejmenší se hodně hraje a zpívá. Autorem hudby jeVlastimil Peška, jehož dramatizace Budulínka je vhodná i pro dětská a ochotnická divadla.

Stáhnout
ČUČUDEJSKÉ POHÁDKY Z mýtů a povídaček slavného indiánského kmene Čučudejů

Obsazení: variabilní (např. 5 mužů, 5 žen)

Indiánské pohádky smyšleného kmene Čučudejů jsou svým dějem velmi blízké notoricky známým pohádkám tzv. světové pohádkové pokladnice. Snad právě proto jsou doslova potěšením pro malé i velké a právě proto jsou určeny divákům od tří do sta let. Autor je napsal pro herce Westernového městečka v Boskovicích u Brna v letech 2004 až 2008, kde úspěšně bavily a stále baví tisíce návštěvníků.
Pohádka první je o tom, kterak macecha Wakýja malého Ahajúta a malou Šavenys do černého lesa vyhnala, a jak děti na zlého ducha Kadědanoku a jeho družku Kababinoku narazily a co z toho vzešlo. Druhá pohádka vypráví o tom, kterak jelen Okašú a divoké prase Glóglo najdou malého chlapce jménem Čikaja. O toho pak svedou nelítostný boj se syny zlého draka Sisiutla. Třetí pohádka vypráví o synovi náčelníka Čučudejů jménem Pípsil, kterému předpověděl duch noci dlouhý předlouhý spánek. Poslední pohádka vypráví, kterak se nejšerednější indián Wahurka stal náčelníkem kmene Čučudejů, a kterak ho z osidel smrti zachránila indiánská dívka Nataša.
Čučudejské pohádky s podtitulem Z mýtů a povídaček slavného indiánského kmene Čučudejů lze uvádět jednotlivě, či v libovolné sestavě. Taktéž obsazení je naprosto libovolné, pohádky může hrát jakýkoli počet herců a hereček, ženské role mohou hrát muži a naopak.

Stáhnout
DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ

Žánr: pohádka pro nejmenší
Obsazení: variabilní (např. 6 mužů, 3 ženy nebo 5 mužů, 3 ženy)

Dramatizace klasické české pohádky Dlouhý, Široký a Bystrozraký se stala na dlouhá léta profilovou inscenací brněnského Divadla Radost, kde se dočkala více jak tří set repríz. Půvabný, vtipný a svižný scénář nenechá malého diváka doslova vydechnout. Vedle hlavních postav, tedy Prince, Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, je děj vyšperkován řadou postaviček, které mají za úkol posouvat či vtipně komentovat děj. Například postavičky hradních hlásných, královského posla nebo kocourů zlého čaroděje.
V druhé části pohádkové komedie proměňuje dramatik hlavní postavy děje v loutky. Tento princip však lze, drobnými režijními úpravami přesunout do činoherní roviny. Nicméně autor doporučuje ponechat některé zdobné figury v loutkovém provedení. Např. již zmíněné kocoury.
Pohádka je zpestřena řadou melodických písní z Peškovy skladatelské dílny. Autorem textů písní je Pavel Polák.

Stáhnout
HRNEČKU VAŘ aneb DVĚ POHÁDKY PRO MLSNÉ JAZÝČKY

Obsazení: 3 ženy nebo 2 ženy a 1 muž

Svižné a hravé zpracování klasické pohádky "Hrnečku vař" a autorovy pohádky "O mlsné Kateřině" se odehrává v pohádkové kuchyni, ve které se vše "uvaří". Tedy nejen zmíněné pohádky, ale i písničky, bez kterých se neobejde žádná Peškova hra. Pohádkové "vaření" je určeno nejmenším dětem a třem šikovným loutkoherečkám. (Pozn.: Pohádky mohou být uváděny i jednotlivě.)

Stáhnout
JÁJA A PÁJA

Vlastimil Peška , Stanislav Havelka , Petr Chvojka , Lubomír Beneš

Autor hudby: Vlastimil Peška
Žánr: pohádková komedie
Obsazení: 5 mužů, 3 ženy (nebo 2 chlapci, či dívky, 2 ženy a 4 muži)

Jája a Pája je známý animovaný televizní seriál. Vlastimil Peška dostal povolení autorů scénáře, převést příběhy do jevištní podoby.
V malé chalupě bydlí vysloužilý námořník děda Lebeda, se svými vnuky Jájou a Pájou. Jejich každodenní dobrodružné příhody a radosti se jim snaží často narušit a pokazit mazaný, závistivý a lakomý soused Krkovička. Naštěstí je tu ale zkušený a moudrý děda Lebeda, který si vždycky ví rady, jak na něj vyzrát. Takže tím napáleným je nakonec hamižný a nepřejícný soused.
Příběhy jednoho roku (epizody se odehrávají na jaře, v létě, na podzim a končí v zimě), provází zpívající a hrající hasiči Fanda a Láďa a „praštěná“ sousedka Mráčková, papoušek dědy Lebedy, paličatá koza a další postavy příběhů.

Stáhnout
JAK PEJSEK A KOČIČKA CHYSTALI VÁNOCE

Žánr: pohádková komedie pro nejmenší
Hudba: V.Peška
Obsazení: 1 muž, 1 žena

Pro předvánoční čas napsal Vlastimil Peška půvabnou hříčku, inspirovanou knížkou Josefa Čapka Povídání o Pejskovi a Kočičce. Jde však o zcela nové příběhy oblíbených dětských hrdinů. Pohádková komedie vypráví například o tom, jak Pejsek a Kočička zdobili v lese vánoční stromeček, jak psali dopis Ježíškovi, jak se jim zdál vánoční sen, jak vyzkoušeli všelijaké vánoční zvyky, jak viděli zlaté prasátko – a jak krásně oslavili Štědrý večer i s nezbedným kamarádem zajícem.

Stáhnout
JAK ŠLI ZAJÍCI DO BETLÉMA

Obsazení: 1 nebo více herců

Jak šli zajíci do Betléma je půvabnou komediální hříčkou, kterou autor určil především pro nejmenšího diváka. Ten je nenásilnou, leč hravou formou doslova vtažen do příběhu o narození Ježíška. Jak napovídá již název této malé pohádkové komedie, protagonisty jsou dva zajíci, Ušák a Lojza, které do Betléma vede hvězda Kometa. Cestou potkají Tři krále, ale také zlého vlka Herodese, který jim chce cestu za novým králem Spasitelem překazit. Vše samozřejmě dobře dopadne a zajíci i Tři králové šťastně dorazí až do cíle svého putování.

Stáhnout
JEN POČKEJ, HLEMÝŽDI

Obsazení: 1 muž, 1 žena nebo libovolný počet herců

Pohádková komedie Vlastimila Pešky, která pod souhrnným názvem „Jen počkej, hlemýždi“ zastřešuje tři drobničky (Jak Jarda Uzlíček kopal brambory, Kašpárek a žába Kuňka, Jen počkej, hlemýždi), je určena dvěma loutkohercům, ale především dětem od tří do sta roků. Vtipné dialogy netradičních pohádek, které nabízejí neočekávaná rozuzlení, jsou doslova skvělou nabídkou dobré a vkusné zábavy pro herce, ale především pro malé i velké diváky.
Pohádky lze hrát i činoherně a jsou vhodné i pro začínající ochotnické, či dětské divadelní kolektivy. Pohádky je možné uvádět v libovolném pořadí, či jednotlivě a je možné je obsadit i větším počtem herců.

Stáhnout
KÁŤA A ŠKUBÁNEK

Žánr: pohádková komedie
Obsazení: 3 muži, 1 žena a loutky (variabilní - lze obsadit i více herci)

Vlastimil Peška vytvořil hravou dramatizaci proslulých „večerníčkovských“ příběhů o holčičce Kátě a jejím strakatém pejskovi Škubánkovi, kteří spolu zažijí mnoho napínavých, ale i legračních příběhů. Dokonalé souznění malých hrdinů narušuje závistivý kocour Luciáš a jeho v pravdě vyvedení kamarádi, hafani Agar a Rambo. Volná dramatizace příběhů Káti a Škubánka inspirována TV seriálem Libuše Koutné a Josefa Lamka potěší svým roztomilým a komediálním zpracováním nejenom malé, ale i velké diváky, kteří si mohou s pohádkovými hrdiny i zazpívat. Autorem hudby je, jak bývá dobrým zvykem, autor dramatizace.

Stáhnout
KLUK Z PLAKÁTU

Žánr: pohádková férie pro nejmenší
Obsazení: variabilní (3 muži, 2 ženy nebo 5 mužů nebo 5 žen)

Volná dramatizace příběhů Květy Kuršové.
Na objednávku pražského Divadla D5 napsal Vlastimil Peška volnou dramatizaci oblíbeného večerníčkového seriálu Kluk z plakátu, který napsala Květa Kuršová.
Tatínek kluka Lukáše namaluje podle svého syna plakát, a tak si jsou oba Lukášové podobní jako vejce vejci. Kluk z plakátu umí kupodivu mluvit, a tak se skamarádí s pravým Lukášem a společně prožijí mnoho neuvěřitelných dobrodružství. Společně se vydávají na průzkum plakátů z plakátovací plochy, které také ožívají, a tak se oba Lukášové setkají s různými pohádkovými i reklamními bytostmi v roztodivných situacích.
Tato nápaditá pohádková komedie je opatřena několika písněmi, které jsou také z dílny Vlastimila Pešky.

Stáhnout
KRKONOŠSKÉ POHÁDKY

Žánr: komediální hudební pohádka
Obsazení: 5 mužů, 3 ženy (variabilní)

Vlastimil Peška napsal zbrusu nové příběhy známých „večerníčkovských“ postav Krkonošských pohádek, které patří mezi nejoblíbenější a nejsledovanější pohádky České televize již více jak třicet roků. Peška se inspiroval nejenom známými postavami, které přivedla na svět známá spisovatelka Marie Kubátová, ale především lidovými texty Krakonošských příběhů, které zaznamenal P. J. Praetorius začátkem minulého století. V Peškově scénáři pro profesionální i ochotnické jeviště tedy nechybí známé pohádkové postavy: vládce hor Krakonoš, hamižný a lakotný Trautenberk a jeho sluhové Anče, Kuba a Hajnej. Jak známo Trautenberk chce vždycky všechno využít ve svůj prospěch a zneužívá dobroty svých sloužících, ale na Krakonoše je krátký, takže je za své podvody nakonec vždy spravedlivě potrestán. Součástí scénáře jsou nejrůznější zvířátka z Krakonošovy zahrádky, mezi kterými nechybí i známá drbna sojka. Scénář nabízí i několik písňových textů, jak bývá dobrým zvykem u Peškových scénářů.

Stáhnout
MACH A ŠEBESTOVÁ

Miloš Macourek , Adolf Born , Vlastimil Peška

Žánr: komedie s utrženým sluchátkem
Obsazení: 8 mužů, 5 žen

Veleznámý, kultovní večerníčkovský seriál Miloše Macourka a Adolfa Borna Mach a Šebestová navštěvuje každoročně naše televizní obrazovky již více jak třicet roků. Dočkal se i Vorlíčkova filmového zpracování. Na brněnská divadelní prkna přivedl slovutnou dvojici s kouzelným sluchátkem Vlastimil Peška. Jde o vpravdě zdařilou dramatizaci, která využívá i animačních technik, především prvků černého divadla.
Inscenátorům je nabídnuto v logickém celku několik známých příběhů žáků 3.B a kouzelného sluchátka. A tak Mach a Šebestová pomohou tajemnému pánu v parku najít brejle a za pomoc dostanou kouzelné sluchátko, se kterým pak prožijí mnohé příhody. Mach se promění v zajíce, pes Jonatán se stane ptákem, Mach a Šebestová léčí Kropáčkovi angínu a s celou 3.B jedou na výlet k rybníku Bezdrev, a také se octnou na pirátské lodi.
Nádherný svět neotřelé fantazie Miloše Macourka a Adolfa Borna zpracovává zkušený dramatik s citem pro zvolené téma, které si bere za úkol především potěšit malé ale i velké diváky.
Peška je i autorem několika písní, které vedle veleznámé ústřední písně Luboše Fišera, „My jsme žáci  3.B, bereme však na sebe, podobu zajíce …“, dokreslují kolorit půvabné dramatizace.

Stáhnout
MĚLA BABKA ČTYŘI JABKA

Žánr: Čtyři hravé pohádky pro nejmenší děti
Obsazení: 4 muži, 4 ženy (Je možný i větší počet herců.)

Dramatizace téměř notoricky známých pohádek O velké řepě, O zlé koze, O koblížkovi a O tom, jak dědek měnil až vyměnil, tvoří díky vtipné propojovací lince, tedy hře na babky a dědky, logický a velmi hravý celek, který malé diváky vyloženě vtáhne do pohádkového děje. Dramatizaci doporučuje autor i dětským souborům. Jednotlivé pohádky lze uvádět i samostatně.

Stáhnout
O ČERVENÉM PRASÁTKU A MODRÉ MYŠCE

Obsazení: 1 žena nebo 1 muž

Pohádka pro jednu šikovnou herečku, několik loutek a nejmenší děti. Peškova pohádka O červeném prasátku a modré myšce je určena pro nejmenší děti. Je vhodná i k uvádění v hernách mateřských škol. Jednoduchá dějová linka počítá se zapojením dětské fantazie, kterou nenásilným způsobem a s několika zajímavými loutkami moderuje jedna herečka. Hlavními hrdiny pohádky jsou Modrá myška a Červené prasátko, které bydlí na duhovém stromě. Dějovým kontrapunktem veselé myšky a hodného prasátka je Zelený vlk hastrman, který si dělá na prasátko laskominy. Za své nekalé choutky je spravedlivě potrestán.

Stáhnout
POHÁDKA O KOHOUTKOVI A SLEPIČCE aneb ZAJÍC JE JEDNIČKA

Žánr: pohádková komedie pro nejmenší děti
Obsazení: 1 muž, 1 žena (nebo 2 muži, 1 žena; nebo l muž, 2 ženy) a loutky

Peškova pozoruhodná dramatizace všeobecně známé pohádky o kohoutkovi, který se sám vytrestá díky své lakotnosti. Nebýt obětavé slepičky, dopadlo by to s nezdarou kohoutkem špatně. V Peškově dramatizaci přibyla do veleznámého pohádkového děje postava zajíce, který se stane spoluzachráncem neposlušného kohoutka a je patřičně komickou postavou děje, která svojí rozverností odlehčuje „napínavost děje“.  V dramatizaci nechybí vtipné písňové texty, které pomáhají rytmizovat tok děje.
Pohádku je ideální inscenovat se třemi herci (1+2, nebo 2+1), ale může být obsazena i dvěma herci (1+1). Komedii lze inscenovat i činoherně (možnost obsazení až 10 herců). Pro inscenování pohádky ve dvou hercích doporučuje autor jednoduché spodové loutky na čempuritu (hruška). Hlavičky loutek na pružině, tak, aby mohl jeden herec vodit dvě loutky a přitom byly živé.
Pohádka je vhodná i pro ochotnické a dětské soubory.

Stáhnout
O NEZBEDNÉ KOMETĚ aneb Pohádka pro děti, které rády koukají na hvězdnou oblohu

Vlastimil Peška a Jan Mikota

Obsazení: 1 muž, 1 žena + animace

Pohádkový příběh o malé, veselé a rozpustilé kometě, která se přátelí se dvěma hvězdáři – profesorem a jeho žačkou. Kometa si bezstarostně létá vesmírem a netuší, že jí pronásleduje zlý Ufoun. Hvězdáři se vydají na cestu do vesmíru, aby kometu zachránili a na své cestě zažijí mnohá napínavá dobrodružství.

Stáhnout
O PERNÍKOVÉ CHALOUPCE aneb JENOM JAKO

Obsazení: 4 muži, 1 žena nebo 3 muži, 2 ženy

Dramatizace klasické pohádky O Perníkové chaloupce z pera Vlastimila Pešky patří k jeho nejhranějším. Není nezajímavé, že ji uvedlo Městské divadlo ve Zlíně pro své nejmenší diváky po několika létech podruhé. S velkým úspěchem uvádělo  Peškovu „Perníkajdu“ také Severomoravské divadlo v Šumperku. Mělo ji na repertoáru i Horácké divadlo v Jihlavě a druhého uvedení se dočkala i v Divadle Radost. Principem dramatizace je hraní si na pohádku. Vše se děje "JENOM JAKO", tedy i děje strašidelné a kruté, které se díky tomuto zvolenému principu stávají lekrační a hravé. Takové jsou i postavy dramatizace, které nejenom pobaví a potěší malého diváka, ale i samotné herce.
Vlastimil Peška je i autorem hudby a písňových textů.

Stáhnout
O SMOLÍČKOVI aneb Pohádka z kufru

Obsazení: 2 ženy a loutky nebo žena a muž a loutky; druhá verze - 1 žena a loutky nebo 1 muž a loutky

Klasickou pohádku netřeba příliš představovat. Nicméně. Jelen najde v lese ztraceného Smolíčka pacholíčka a od té doby spolu bydlí. Jelen se o Smolíčka stará a oběma je veselo. Jenže kolem chaloupky brousí Jezinky, které by rády Smolíčka ukradli. Samozřejmě se jim to podaří, ale jelen to nenechá jen tak, a jde Smolíčka zachránit. Dramatizace známé pohádky počítá s bezprostředním kontaktem s dětským publikem. Autor nabízí dokonce dvě verze. První je pro dvě herečky, nebo jednoho herce a herečku. Druhá verze je pro jednu herečku. Součástí inscenace je samozřejmě hudba a zapamatovatelné písničky.

Stáhnout
O ŠÍPKOVÉ RŮŽENCE aneb KOUZELNÉ DIVADLO

Obsazení: 4 muži, 2 ženy

Dramatizaci klasické pohádky nabízí Peška pro loutkové i neloutkové scény. V pohádce s jednou přestávkou, ale možná i bez ní, samozřejmě nechybí i písničky. Na samotnou pohádku si pak všichni herci i herečky hrají na tzv. kouzelném divadle. V principu to znamená, že je malý divák nenásilnou formou vtažen do tajů "divadelních kouzel". (Stává se svědkem vzniku divadelní inscenace.) Pohádka je určena dětem od čtyřech roků.

Stáhnout
POHÁDKA O PALEČKOVI aneb VĚŘTE NEVĚŘTE

Obsazení: 3 herci, 1 loutkoherec, 13 loutek

Nové zpracování příběhu o Palečkovi, kterého přinesla vrána,  a i když je malý jako novorozeně a už ani víc nevyroste, je nesmírně pilný, chytrý a pracovitý. Právě díky těmto vlastnostem ho čeká strastiplná pouť, počínající v temné brašně kupce, pokračující zajetím loupežníky a končící v kravském žaludku.

Stáhnout
POJĎTE PANE, BUDEME SI HRÁT !

komedie pro dva muzikanty a loutky černého divadla
obsazení: 2 muži (nebo2 ženy, či kombinace) a několik vodičů loutek.

Děje se nedaleko Kolína.

V roce 2018 dramatizoval Vlastimil Peška do jevištní podoby populární animovaný seriál „Pane, pojďte si hrát!“
Základní princip hry je postaven na dvou hudebnících, kteří doprovázejí dění na jevišti (v kině) živým hraním provázející hudby a vytvářením ruchů. Klavírista a klarinetista také okrajově vstupují do děje, který samozřejmě patří dvěma medvědům, kteří díky animaci v principu černého divadla dokáží velmi podobné triky, jako jejich animovaní kolegové. Dějová linka je tvořena volným výběrem situací z různých dílů seriálu „Pane pojďte si hrát“, tak, aby vznikl v podstatě nový tvar, přizpůsobený divadelním možnostem. Divadelní tvar však důsledně (až na pár výjimek) zachovává situace a situační komiku, které vycházejí z animovaných epizod autorů Břetislava Pojara a Ivana Urbana. Důslednou snahou Peškových dramatizací je ctít autorské předlohy ač pracuje s tématy svobodně.

Stáhnout
POPELKA aneb Pohádka z babiččiny truhličky

Obsazení: 3 muži, 3 ženy, ale také 4 + 4, nebo 2 + 6

Zpracování klasické pohádky o pracovité, krásné a hodné Popelce, o maceše a jejich dvou hloupých a fintivých dcerách, o princi, který svou vyvolenou Popelku hledá s pomocí jejího střevíčku od města k městu. Samozřejmě ji nakonec najde, a tak je dobro po zásluze odměněno, jako v každé správné pohádce. Peškovo zpracování nabízí motivy romantické i humorné. Autor dokonce doporučuje obsadit roli macechy mužem. Obsazení je však variabilní. Např. 3 ženy + 3 muži, nebo 4 ženy a 4 muži, ale také pouze 2 muži + 6 žen. Tuhle pohádku si mohou zahrát i dětské soubory, pro které skýtá dramatizace možnost deseti rolí.

Stáhnout
SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ

Autor hudby: Vlastimil Peška
Žánr: loutková pohádka
Obsazení: 2 muži, 3 ženy

Celosvětově známou pohádku zdramatizoval Vlastimil Peška pro brněnské Divadlo Radost. Jde o kombinaci činoherní a loutkoherecké interpretace. Dramatizace nabízí laskavý humor i patřičné napětí v příběhu o krásné a hodné Sněhurce a královně, která Sněhurce závidí její krásu i lásku prince. Samozřejmě vypráví i o sedmi trpaslících, u kterých našla Sněhurka úkryt – a také o tom, jak kvůli zlé královně Sněhurka málem umřela, ale nakonec to zásluhou prince všechno dobře dopadlo … a byla svatba.
Jak bývá u Vlastimila Pešky dobrým zvykem, také k této pohádkové komedii napsal řadu melodických písní.

Stáhnout
TŘI POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY

Žánr: humorné pohádky
Obsazení: variabilní (3 muži nebo 3 ženy nebo monodrama atd.)

1. O OPRAVDOVÉM PRINCI A OPRAVDOVÉ PRINCEZNĚ
Princ Fridolín jezdí ve svém „postýlkovém autě“ po sousedních královstvích a hledá pro sebe tu pravou princeznu, která musí být hodna jeho opravdové ušlechtilosti. Pohádka je volnou variantou Andersenovy Princezny na hrášku.

2. O CHYTRÉM  DVANÁCTKOVI
Dvanáctek je jméno chytrého klučiny, který dostal velkou chuť na buchty. Jeho babička mu však jeho přání nemůže splnit, protože nemá mouku. A tak se Dvanáctek vydá do světa, aby si mouku vysloužil. Pro dosažení svého vysněného cíle musí přelstít zlého vlka, který sužuje celé království.

3. Z ČAROVNÉHO KLOBOUKU
Třetí pohádka vypráví o kouzelníkovi Čáromárovi, který hledá pro princeznu Mišku, co se píše s měkkým „i“, ženicha, který je nejzdatnější ze všech ženichů na celém světě. Miška je vybíravá a stále odmítá nabízené ženichy až ji okouzlí Myšák, co se píše s tvrdým „y“ a  Miška, co se píše s měkkým „i“ se velmi ráda nechá proměnit v myšku Myšku, co se píše s tvrdým „y“.

Tři pohádky pro Rošťáky napsal Vlastimil Peška pro herce brněnského Divadla Radost a jsou zamýšleny jako tři herecká sóla s použitím animačních technik. Lze je však interpretovat i větším počtem herců. Dají se i po nepatrných režijních úpravách inscenovat činoherním způsobem. Pohádky lze hrát v libovolném pořadí i samostatně. Lze doporučit pro inscenování ochotnickým a dětským divadelním souborům.
Pohádky se staly součástí televizního seriálu ČT Déčko s názvem „Čtení s Radostí.“

Stáhnout
UŠATÁ POHÁDKA

Žánr: praštěná pohádková komedie
Obsazení: 1 muž, 1 žena (variabilní)

Hravá pohádková komedie, kterou autor dedikuje nejmenším divákům a jejich rodičům, je variací známé pohádky o Králi Lávrovi, kterému narostou dlouhé uši. V Ušaté pohádce jsou však dlouhé oslí uši dány do vínku princi Felixovi poťouchlou sudičkou. Podobně jako v Králi Lávrovi pak královská rodina bedlivě ukrývá velké uši před zraky všeho lidu. Tajemství dlouhých uší vybreptá dvorní holič Evžen, jako velké tajemství, do staré vrby. Přichází jaro a otloukání píšťaliček, které pískají jenom jednu melodii: „Princ Felix má dlouhé uši“. Rozhněvaný král chce dát holiče Evžena katu. V té chvíli se princ Felix zastane holiče: „Proč chceš otče trestat holiče? Vždyť říkal pravdu. Každý máme nějakou chybičku. Já se za své uši nestydím. Dáli Bůh, budu jednou dobrým králem a mé uši nebudou vadit nikomu“. V tom se ozve kouzelné cink a uši rázem zmizí. Praštěná sudba pozbude svého účinku a z prince Felixe se stane princ fešák, kterého čeká zasloužený happy end. Svatba s krásnou princeznou Cibuličkou.
Půvabný scénář nabízí pro inscenátory spoustu roztomilých pohádkových situací, které bezesporu potěší nejenom malé diváky. U Peškových komedií bývá dobrým zvykem i souběžné hudební zpracování. Není tomu jinak i u Ušaté pohádky.
Poznámka pro inscenátory. Tuto pohádkovou komedii nemusí hrát pouze dva herci. Jednotlivé role mohou být rozděleny mezi libovolný počet herců. Pohádku lze hrát, po jednoduchých úpravách, i činoherním způsobem.

Stáhnout
ZVÍŘÁTKA A LOUPEŽNÍCI

Žánr: (pohádka pro maňáskové divadlo)
Obsazení: 9 loutkoherců (může být obsazeno i více loutkoherců)

Humorná loutková komedie o tom, kterak Pejsek, Kočička, Čuník a Kohout utekli do světa, protože doma museli snášet všelijaká příkoří. Na své cestě zažijí spousty příhod, dobrodružství i setkání s dalšími zvířátky. Nakonec potkají tři hloupé loupežníky a pořádně je vystraší. Kakraholte, Safraporte a Ťululum, tak se loupežníci jmenují, vezmou nohy na ramena a peláší pryč z lesa i chaloupky, ve které naši hrdinové najdou nový domov. V pohádkové komedii neschází, jak bývá u autora dobrým zvykem, pro dětského diváka snadno zapamatovatelné písničky.

Stáhnout